tengerimalac.hupont.hu

Igazi tengerimalac szerető oldal! Itt mindent megtudhatsz a tengerimalacokról!

Tengerimalac tartás - Malac lakhely

Mikor a szobában helyet keresünk a malaclaknak, két dolgot kell szem előtt tartanunk: az egyik, hogy ezek az állatok rendkívül érzékenyek a huzatra, a másik pedig, hogy számukra a optimális hőmérséklet a szobahőmérséklet. A tengerimalacok nehezen viselik mind a túl meleget, mind a túl hideget, ezért ügyeljünk rá, hogy 10 foknál hidegebbnek és 28 foknál melegebbnek ne tegyük ki őket! Ne tegyük tehát közvetlenül ajtó vagy ablak közelébe malackánk otthonát, de arra is figyeljünk, hogy a radiátortól megfelelően távol legyen.

További fontos tartási szempont, hogy a helyiség mennyire világos, ugyanis a tengerimalacok szervezete napfény hatására termeli az elengedhetetlenül fontos D-vitamint. Ugyanakkor vigyázzunk, hogy túl erős napsugárzás se érje, mert kedvencünk könnyen hőgutát kaphat.

Kora tavasszal, nyáron és kora ősszel ha van rá lehetőség, a tengerimalacot egészen nyugodtan kiengedhetjük a szabadba, kivihetjük a fűre legelészni. Ilyenkor a friss levegőn edződik az állatka immunrendszere, és a játék és felderítés közben elfogyasztott, nem harmatos fű jótékony szerepet tölt be a táplálkozásában.


"Terrárium vagy ketrec?"

Kardinális kérdés. Mi mindkettőt kipróbáltuk, de jelenleg többnyire saját tervezésű kuckóban tartjuk malacainkat. Emellett esetenként ketreceket is használunk.

A következő táblázatban saját benyomásainkat gyűjtöttük össze.

Szempontok

Terrárium

Ketrec

Mennyibe kerül?

Ha üvegessel készítettjük, akár féláron is hozzájuthatunk, mintha állatkereskedésben vennénk meg. Pl.: egy 140x60 cm-es, 40 cm magas terrárium ára kb. 10.000 Ft.

Ha ketrecet választunk, érdemes egy nagyobb kisállatáruházba betérnünk, de kedvencünk ketrecét olcsóbban, akár az interneten is beszerezhetjük. Egy 100x50 cm-es, 50 cm magas ketrec újonnan kb. 11.000-12.000 Ft.

Elhelyezés, mozgatás

Ha üvegessel készítettjük, akkor fan-táziánkat szabadon ereszthetjük a méreteket illetően. Viszont egy nagyobb terráriumot tömege miatt elég körülményes mozgatni.

Ketrecek csak adott méretben kaphatók, viszont anyaga és kialakítása lehetővé teszi a könnyed mozgatást.

Szellőzés

A terrárium szellőzése nem valami jó, ezért ha terráriumot választunk, gondoskodjunk róla, hogy az állatka gyakran legyen a szabad levegőn vagy a szobában.

A ketrec megfelelő szellőzést garantál, de figyelnünk kell rá, hogy a tengerimalacra ne jöjjön huzat!

Takarítás

A terrárium teljes kitakarítását ugyan-olyan gyakran kell elvégezni, mint a ketrecét. Viszont a terrárium körül nem kell számítani kiszóródott forgácsra.

Ha ketrecünk van, akkor mindig legyen kéznél seprű és lapát, mert az állatkák egy hevesebb kergetőzés közben igen sok forgácsot kiszórhatnak.

Bármelyiket is választjuk, azt fontos szem előtt tartanunk, hogy egy tengerimalac minimális élettere körülbelül 3000-4000 négyzetcentiméter. Amikor a mérteket fontolgatjuk, gondoljuk meg, hogy egy nagyobb alapterületű lakhellyel a malacka is jól jár, hiszen nagyobb a mozgástere, ugyanakkor számunkra is előnyösebb, mivel a nagyobb helyet kevésbé gyakran kell takarítanunk. Egy 50x100 cm-es ketrecben 2 állat fér el kényelmesen.

Természetesen, ha van kreativitásunk, időnk és türelmünk, ne szabjunk határokat fantáziánknak! A fent említett néhány alapszempontot figyelembe véve bármilyen lakhelyet építhetünk a tengerimalacok számára!

Tengerimalac elhelyezés

Tengerimalac elhelyezés, szállítás

Szállítás

Gyakran felmerül kérdés, hogy a malacokkal lehet-e utazni. Természetesen igen, de fontos, hogy ez a megfelelő módon történjen. Ehhez először is szerezzünk be egy műanyag kisállat-szállítóboxot. Egyszeri szállításra egy forgáccsal kellően kibélelt kartondoboz is megteszi, de szinte biztos, hogy egy ilyen doboz egy hosszabb út alkalmával át fog ázni. Ha többször visszük a malacot ide-oda akkor sokkal praktikusabb a box: általában kellő fény szűrődik be a malachoz, kényelmesen elfér benne, és nekünk is jobban kézreáll, mint egy egyszerű cipősdoboz.

A szállítóbox aljába feltétlenül kerüljön némi forgács, és nem árt, ha egy kisebb csomó szénát is rakunk kedvencünk mellé, amibe el tud bújni. Hosszabb utazás esetén tegyünk be valamilyen lédús gyümölcsöt vagy zöldséget is neki.

Szállításkor a malacokra a nagy hideg de ugyanúgy a nagy meleg is káros hatással lehet. A hideg ellen védekezésképpen bebugyolálhatjuk a malackát egy kisebb törülközőbe, de rakhatunk a szállítóba melegvizes palackot is. Nagy melegben az autóval tett utak esetén kell jobban figyelni a malackára. Ilyenkor feltétlenül legyen a malac mellett valamilyen folyadék forrás (lédús gyümölcs/zöldség vagy akár felszerelhetünk egy kisebb golyós itatót is a box oldalára), és figyeljünk rá, hogy a malacot ne tűzze a nap! Bekapcsolhatjuk a légkondit is, de ügyeljünk rá, hogy ne legyen túl hűvös az utastérben, és hogy a malacot ne érje huzat!

Tengerimalac - szállítóbox

Tengerimalac elhelyezés, szállítás

"Kisfiút vagy kislányt?"

Először is: a tengerimalac társas lény, így érdemes legalább kettőt tartanunk belőle. Az egyedül tartott fiatal állatok nem fejlődnek olyan gyorsan, mint párban vagy csoportban tartott társai, valamint a hosszú ideig magányos tengerimalac később, ha mégis társaságba kerül, már csak igen nehezen barátkozik össze fajtársaival. Amellett, hogy kedvencünk számára egy pár biztosíték a jó közérzetre, rendkívül hasznos is lehet. Például a tengermalacok, ha többen vannak, olyan dolgokat is megesznek, amit egyedül tartva nem ennének meg. Ez a viselkedés a táplálék fölött érzett irigységükből adódik. Több malac tartása mellett szól az az érv is, hogy a pár hetes tengerimalacok a megfelelő viselkedési formákat legjobban egy másik, általában idősebb állattól tanulhatják el, de a felnőtt malacok is elleshetnek egy-két új dolgot egymástól - többek között, ha addig nem ismerték, az itató használatát is.

Mivel az esetleges szaporulat igen nagy felelősséggel jár, ezért azonos nemű malackákat ajánlunk egymás mellé. A hímek viselkedése némiképp eltér a nőstényekétől. Élénkebb természetűek, ebből következően egyrészt néha jópofábbak, mint a nőstények, másrészt viszont néha jóval hevesebben reagálnak a külső hatásokra. Adott pillanatban előfordulhatnak a hímek között nagyobb verekedések is, de ha nem kerül nőstény a közelükbe, ennek esélye minimálisra csökken. Tovább csökkenthetjük a kockázatot, ha idős hím mellé kölyök hímet választunk, akit koránál fogva az érettebb malac nem tekint versenytársnak, vagy két kölyökhímet vásárolunk. A nőstények között a kezdeti ismerkedés sokkal gördülékenyebben megy. A fentiek figyelembe vételével bátran ajánljuk mind a hím párok, mind a nősténypárok tartását.

Tengerimalac elhelyezés




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 1
Heti: 21
Havi: 56
Össz.: 10 709

Látogatottság növelés
Oldal: Tartása
tengerimalac.hupont.hu - © 2008 - 2024 - tengerimalac.hupont.hu

A HuPont.hu egyszerűvé teszi a weblapkészítés minden lépését! Itt lehetséges a weblapkészítés!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »